Sport a dieta

Czy sportowiec może być na diecie?

Sport a dieta: Ogólnie rzecz biorąc, aby osiągnąć maksimum swojego potencjału, móc ciężko trenować i zoptymalizować regenerację, sportowiec musi zaspokoić swoje potrzeby. To znaczy, że spożycie energii i spożycie składników odżywczych musi pokrywać dzienny wydatek. Ponieważ wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną jest ważny, należy przestrzegać diety. Jeśli sportowiec zużywa 5000 kalorii dziennie poprzez podstawową przemianę materii i dodatkowy intensywny trening, idealnie powinien odzyskać około 5000 kalorii również poprzez dietę. Powinno to najlepiej składać się ze zdrowej, wysokiej jakości żywności z dobrą dystrybucją makroskładników (białka, węglowodany, tłuszcze).

Dieta może wpływać na wydajność – zdrowie

Zmniejszenie poboru energii dostarczanej wraz z pożywieniem przekłada się na zmniejszenie energii dostępnej dla sportowca. W rezultacie wyniki sportowe mogą być zmniejszone. To oczywiście zależy od różnicy pomiędzy niezbędnymi wkładami energetycznymi a dostarczanymi organizmowi. Im bardziej ograniczone jest spożycie energii, tym trudniej będzie sportowcowi wykonywać ćwiczenia z powodu braku energii.

Wpłynie to również na regenerację sportowca: jeśli spożycie energii i białka są ograniczone, regeneracja mięśni nie będzie optymalna, co w dłuższej perspektywie jest bardzo negatywne. Może to prowadzić do słabej regeneracji, utraty masy mięśniowej, utraty siły i zmniejszenia zdolności sportowych.

Podobnie węglowodany są niezbędne do uzupełniania zapasów glikogenu w mięśniach i wątrobie. Te rezerwy energii są wykorzystywane podczas ćwiczeń do wspierania aktywności fizycznej i dlatego muszą być uzupełniane poprzez pożywienie. Zmniejszenie spożycia energii uniemożliwia prawidłowe uzupełnianie zapasów glikogenu.

Podczas diety sportowiec może mieć niedobory witamin i minerałów a zła dieta może powodować niedobory żywieniowe. Tak jak zmniejszy się spożycie energii, niezwykle trudno będzie znaleźć wystarczającą ilość mikroelementów, aby zaspokoić potrzeby sportowca. Witamin i minerałów takich jak: (cynk , żelazo, potas, magnez itp.), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Potrzeby sportowca są znacznie wyższe niż potrzeby przeciętnego człowieka, aktywność fizyczna akcentuje zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Jedząc mniej, sportowiec będzie miał trudności z odzyskaniem wystarczającej ilości witamin i minerałów oraz będzie miał niedobory, których skutki mogą być czasami poważne.

Zła dieta zwiększa zmęczenie i ryzyko kontuzji

Mając słabą regenerację i niewystarczającą ilość energii do efektywnego treningu, sportowiec może odczuwać duże zmęczenie. Jedzenie i sen to dwa główne czynniki powrotu do zdrowia. Kiedy brakuje jednego z nich, trudno jest być w dobrej formie. Oprócz zmęczenia istnieje również ryzyko kontuzji. Nawodnienie i odżywianie przyczynia się do zdrowia mięśni, ścięgien i więzadeł. Ogólny stan osłabienia wywołany niewłaściwą dietą może zwiększać ryzyko kontuzji, zwłaszcza uszkodzenia mięśni.