Zdrowe życie definiowane jest jako stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, co oznacza, że pojęcie to wykracza poza istnienie lub brak takiej czy innej choroby. Dlatego bardziej niż o zdrowym życiu, musimy mówić o zdrowym stylu życia, który obejmuje dietę, fitness (w tym siłownia), profilaktykę zdrowotną, pracę, relacje z otoczeniem i aktywność społeczną.
Z tej perspektywy można stwierdzić, że nawyki niezbędne do prowadzenia zdrowego życia to:
Zbalansowana dieta
Zdrowa dieta polega na włączeniu wszystkich pokarmów zawartych w piramidzie żywieniowej, ale w odpowiednich proporcjach i ilościach (nie więcej), aby utrzymać potrzeby żywieniowe organizmu w oparciu o zużycie energii, jakie realizuje podczas codziennej aktywności. Dzienna wartość energetyczna diety powinna wynosić 30-40 kilokalorii na kilogram wagi. Węglowodany powinny zajmować 50-55% składników odżywczych, przy nie więcej niż 10% cukrów prostych. Tłuszcze muszą stanowić 30% całkowitej wartości energetycznej, podzielonej w następujący sposób: 15-20% tłuszczów jednonienasyconych, 5% wielonienasyconych i nie więcej niż 7-8% nasyconych. Spożywane białka nie powinny przekraczać 10% diety. Wreszcie organizmowi należy dostarczyć 20-25 gramów błonnika roślinnego.
Toksyczne nawyki
Tytoń, alkohol i narkotyki mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Jedyna tolerancja dotyczy wyłącznie wina lub piwa, których spożycie jest wręcz zalecane, jednak w ilościach minimalnych.
Ćwiczenia fizyczne
Ogólne zalecenia określają około 30 minut dziennie aktywności fizycznej, co wystarcza w tym czasie na chodzenie w szybkim tempie. Pozwala to spalić nadmiar kalorii oraz wzmocnić mięśnie i kości, ale także pomaga kontrolować ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i glukozy we krwi, a także pomaga eliminować stres i pomaga lepiej spać, uzyskać stan odprężenia i uniknąć wahań nastroju, poprawić samoocenę i stan osobistej satysfakcji. Może to być również dobry sposób na rozwijanie zdrowej aktywności społecznej, gdy ćwiczy się w towarzystwie.
Higiena
Odpowiednia higiena pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych: od infekcji po problemy stomatologiczne lub dermatologiczne. Pojęcie higieny odnosi się nie tylko do pielęgnacji i czyszczenia ciała, ale także wpływa na środowisko domowe.
Równowaga psychiczna
Nie odnosi się do istnienia chorób psychicznych, ale do stanu dobrego samopoczucia emocjonalnego i psychicznego, niezbędnego do utrzymania i rozwoju zdolności poznawczych, relacji społecznych oraz radzenia sobie z osobistymi i zawodowymi wyzwaniami życia codziennego. Stres, zmęczenie, drażliwość, niepokój to między innymi niektóre oznaki, że stan psychiczny nie jest do końca zdrowy. Relacje społeczne są podstawowym aspektem zdrowia człowieka, a co za tym idzie zdrowego starzenia się. Izolacja społeczna może prowadzić do stopniowego i nieodwracalnego pogorszenia zdolności fizycznych i umysłowych, w tym niepełnosprawności fizycznej i demencji.