Co podać rocznemu dziecku na śniadanie?

Roczne dziecko to dziecko zaznajomione ze smakami. Mleko mamy czy mleko modyfikowane nie jest już podstawą dziecięcego menu, to dodatek. Od najmłodszych lat warto uczyć dziecko, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dlatego śniadanie dla roczniaka musi być przygotowane z najwyższej jakości składników i odpowiednio skomponowane. Poniżej prezentujemy pomysły na śniadanie dla rocznego dziecka.

Śniadanie dla rocznego dziecka powinno dostarczać energii, by maluch mógł aktywnie spędzić cały dzień. Według dietetyków powinno pokryć 1/4 dziennego zapotrzebowania na energię. Dziecko po nocnym odpoczynku ma niski poziom cukru, dlatego tak ważne jest podanie mu odpowiednio skomponowanego śniadania. Zdrowe śniadanie jest niezbędne, by dziecko mogło zdobywać nowe umiejętności i poznawać otaczający je świat.

Co podać roczniakowi na śniadanie?

Dobry pomysłem jest przygotowanie rocznemu dziecku śniadania na ciepło. Do jego trawienia i przyswojenia organizm zużywa mniej energii, co sprawia, że dziecku zostaje jej więcej na podejmowanie działań w ciągu dnia. Śniadanie powinno zawierać odpowiednią porcję zdrowych węglowodanów, które nasycają i szybko są przekształcane w dobrą energię.

Warto pochylić się nad przygotowaniem śniadania dla dziecka. Powinno być zdrowe i dostarczać do rozwijającego się organizmu niezbędne składniki. Drożdżówka i słodki soczek nie są najlepszym rozwiązaniem. Powoduje ona zbyt szybki wyrzut insuliny, a następnie szybki spadek cukru we krwi. Powoduje to, że dziecko nie tylko jest szybciej głodne, ale również staje się płaczliwe i rozdrażnione. Śniadanie dla małego dziecka powinno zawierać węglowodany, białko i tłuszcz.

Pomysły na śniadanie dla rocznego dziecka

Rocznemu dziecku na śniadanie można zaproponować:

  • kasze na mleku, może to być kaszka manna czy gotowe kaszki, do których wystarczy dodać jedynie mleko. Warto również włączyć do diety naturalne płatki, na przykład ryżowe. Starajmy się ograniczyć gotowe, słodkie płatki śniadaniowe.
  • potrawy z jajek i nabiał – mleko, sery i jajka, czyli produkty zawierające białko i tłuszcz są wolniej trawione, a przez to dają dłuższe uczucie sytości.
  • kanapeczki z pastą jajeczna lub pastą warzywną – dostarczą dziecku energii na cały dzień

W diecie rocznego dziecka nie może zabraknąć warzyw i owoców. To pierwszy krok do wyrobienia zdrowego nawyku spożywania warzyw i owoców. Warzywa można podawać w formie nieprzetworzonej – na przykład pokrojony zielony ogórek czy pomidorki lub w formie past warzywnych. Owoce świetnie pasują do kaszek czy płatków owsianych.