Masaż sportowy

Co to jest masaż sportowy?

Zdecydowanie nie masaż, który zrobiłbyś w spa. Masaże sportowe mogą składać się z kilku intensywnych technik, w tym głębszych masaży tkanek i rozciągania, które nie zawsze są tak relaksujące. Tym, czego chcą terapeuci w tym przypadku, jest stworzenie odblokowania, które pomoże Ci lepiej się poruszać otrzewna to elastyczna warstwa tkanki łącznej, która pokrywa mięśnie. Po zawodach na sportowca czeka już masażysta, który zapewnia niezbędne rozluźnienie mięśni po wysiłku. Masaż sportowy jest również bardzo korzystny dla sportowców amatorów w celu skrócenia czasu regeneracji. Poprzez ukierunkowane leczenie, mocno obciążone grupy mięśni mogą zostać ponownie rozluźnione, a stwardnienie może zostać rozwiązane. Masaż wspomaga krążenie krwi i stymuluje metabolizm komórkowy. Powinno nastąpić nie później niż 24 godziny po treningu.

Masaż głęboki nie jest tylko dla osób uprawiających sport. Nasze codzienne, powtarzalne nawyki, takie jak siedzenie przez cały dzień, a nawet stres, mogą powodować dodatkowe obciążenie otrzewnej. Relaksacja pozwala terapeucie na powrót mięśnia do jego normalnej długości w stanie zrelaksowanym i otwieranie go na większy zakres ruchu. Wszystko to może wydawać się trudne, ale nauka stojąca za masażem może przełożyć się na znaczne korzyści w twoich treningach. Osoby trenujące codziennie powinny również zwrócić szczególną uwagę na regenerację. Zwłaszcza, gdy zwiększasz intensywność treningu lub trenujesz do zawodów, warto raz w tygodniu poddać swoje ciało masażowi.

Wzmacnia układ krążenia

Natleniona krew zapewnia mięśniom niezbędną siłę, a nowe badania szacują, że masaż może pomóc. Właściwie funkcjonujące żyły są bardziej elastyczne i mają zdolność rozszerzania się na żądanie, co oznacza, że ​​mięśnie i inne tkanki potrzebują więcej tlenu i krwi bogatej w składniki odżywcze podczas i po wysiłku”. Odkrycia pokazują, że masaż stymuluje żyły do ​​lepszego funkcjonowania, a mięśnie do otrzymywania tlenu i składników odżywczych, kiedy ich potrzebują.

Zmniejsza zakwasy

Masaż po treningu wydajniej przesyła krew do tkanek. Po ciężkim treningu w mięśniach, których właśnie użyłeś, dochodzi do reakcji zapalnej – Twoje ciało przyspiesza przepływ krwi, aby zamknąć maleńkie pęknięcia we włóknach mięśniowych czemu towarzyszy stres oksydacyjny. Jednak w stanie intensywnego stresu Twoje mięśnie tracą szybkość i elastyczność przez następny jeden lub dwa dni. Masaż może zniwelować skutki stresu poprzez zmniejszenie nasilenia reakcji zapalnej.

Masaż stymulujący może być również przyjemny przed wysiłkiem fizycznym, należy jednak pamiętać, że stosuje się do tego metody inne niż masaż regeneracyjny. W sportach takich jak sprint, które wymagają dużej siły mięśni, badania nie były w stanie określić żadnego wzrostu wydajności poprzez masaż przed wysiłkiem. Również w innych sportach pozytywne efekty nie zostały jeszcze wyraźnie udowodnione. W każdym razie nigdy nie należy myśleć, że masaż zastępuje tradycyjną rozgrzewkę, to tylko dodatkowa pomoc.