Co powinieneś zabrać w góry?

Jeśli chciałbyś wyjechać w góry i zastanawiasz się, w jaki sposób mógłbyś się do tego przygotować, to trafiłeś na odpowiedni artykuł. W nim dowiesz się, o co warto zadbać przed wyjazdem, co powinieneś ze sobą wziąć, a także, o czym należy pamiętać, będąc w górach.

Przygotowanie przed wyjazdem

Jeśli jesteś osobą, której jedyna aktywność fizyczna ogranicza się do spaceru z pokoju do kuchni i z powrotem, warto nawet miesiąc przed planowanym wyjazdem zadbać o swoją kondycję. Na początek wystarczą spacery, na przykład po parku lub po lesie. Warto też, jeśli to możliwe wybrać rower zamiast samochodu czy komunikacji miejskiej, a zamiast jeździć windą, chodzić schodami. Z czasem można też wybrać się na poranne joggingi, jednak nie jest to konieczne, jeśli w górach nie zamierzamy chodzić zbyt wymagającymi trasami. W telefonie powinieneś mieć zapisany numer ratunkowy (GOPR i TOPR) – 601 100 300, na który możesz zadzwonić, gdy będziesz miał kłopoty w górach.

Co jest przydatne w górach?

Będąc już w górach, powinieneś zaopatrzyć się w aktualne mapy. Pamiętaj o tym, że telefon zawsze może się rozładować, więc nie jest niezawodny. Idąc na całodzienną wędrówkę, możesz zabrać ze sobą PowerBanka, wtedy na pewno będziesz czuć się pewniej. Idąc w góry, nie warto się sugerować tym, że jest gorąco, więc krótkie spodenki i koszulka wystarczy. W górach pogoda często się zmienia, więc lepiej zawsze mieć ze sobą bluzę, a także płaszcz przeciwdeszczowy. Trzeba też założyć odpowiednie buty, klapki czy sandałki nie są dobrym pomysłem. Buty powinny mieć grubą, antypoślizgową podeszwę, aby nie czuć każdego kamyczka, na jaki wejdziemy. Nie można zapomnieć o jedzeniu. Oprócz tradycyjnych kanapek powinieneś zawsze mieć coś słodkiego, to doda Ci energii w kryzysowych sytuacjach. Nie można zapomnieć o nawodnieniu, 1,5 l wody to minimum, jakie trzeba mieć ze sobą.
Teraz już masz podstawową wiedzę na temat: wyprawa w góry jak się przygotować. Pamiętaj o tym, że zawsze będąc już na miejscu, możesz się kogoś dopytać (na przykład obsługi miejsca, w którym wynajmujesz pokój), czy coś jeszcze może się Tobie przydać.