Wraz z wiekiem ryzyko pojawienia się problemów z kręgosłupem istotnie wzrasta. Naturalne procesy starzenia sprawiają, że seniorzy powinni do swojej codziennej rutyny wdrożyć zdrowe nawyki, które pozwolą im cieszyć się zdrowymi plecami jak najdłużej.
Aktywność fizyczna kluczem do sukcesu
Podstawowym czynnikiem wpływającym na zdrowie kręgosłupa jest aktywność fizyczna. Osoby w starszym wieku powinny wybierać ruch o umiarkowanym natężeniu, który wzmacnia mięśnie, poprawia ich elastyczność, a także wspiera równowagę. Największe znaczenie ma tu praca nad mięśniami głębokimi, które stabilizują kręgosłup. Jeśli są silne, ryzyko pojawienia się bólu pleców jest naprawdę niewielkie. Poza tym, ważne jest też rozciąganie. Dzięki wykonywaniu ćwiczeń rozluźniających, można skutecznie zmniejszyć napięcie mięśniowe i zmobilizować tkanki do wysiłku.
Osoby, które już doświadczają problemów z plecami, powinny przed podjęciem aktywności udać się do kompetentnego lekarza lub rehabilitanta. Specjalista jest bowiem w stanie wskazać optymalne rodzaje ruchu, które w bezpieczny sposób przyniosą danej osobie jak najwięcej korzyści.
Jak sen wpływa na plecy?
Zdrowe plecy w starszym wieku to nie tylko ruch! Równie ważny jest wypoczynek i sen. Każdy senior powinien mieć dobrze wyposażoną sypialnię. Jej najważniejszym elementem jest materac. Podłoże do spania powinno stabilizować całe ciało i umożliwiać mięśniom rozluźnienie się. Niewygodny, zużyty bądź dopasowany materac, może bardzo szybko doprowadzić do powstania wielu napięć i usztywnień mięśni, które będą nie tylko uniemożliwiały efektywne wysypianie się, ale staną się z pewnością źródłem uciążliwego bólu.
Materac to nie wszystko! Ważne jest też to, aby osoby starsze dysponowały wygodnymi, ergonomicznymi poduszkami. Ból w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa to problem wielu seniorów. Warto więc zapewnić podparcie nie tylko lędźwiom, ale również górnym partiom pleców.
Czy dieta ma znaczenie?
Jednym z kluczowych, lecz często pomijanych kwestii, jest dieta. Wpływa ona na zdrowie kręgosłupa z dwóch podstawowych powodów. Pierwszy z nich dotyczy odpowiedniej podaży wapnia oraz składników odżywczych zwiększających przyswajalność witaminy D, której źródłem są promienie słoneczne. To właśnie te substancje w dużej mierze determinują zdrowie kości i stawów. Jednak to nie wszystko! Seniorzy powinni w taki sposób układać swoją dietę, aby zapobiegała ona otyłości. Jest to niezwykle ważne przede wszystkim dlatego, że nadmiarowe kilogramy mogą znacznie obciążać kręgosłup i zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się zwyrodnień, dyskopatii i wad postawy.
Dbanie o plecy w starszym wieku może być sporym wyzwaniem. Jednak zdecydowanie jest ono możliwe! Podstawą jest zadbanie o wygodny materac, regularną aktywność fizyczną i prawidłową masę ciała.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.