Od skór zwierząt i mchu po współczesną pieluchę wielorazową

Historia pieluszek wielorazowych – jak to się zaczęło?

Wydaje się, że ludzkość od początku czuła potrzebę radzenia sobie z dziecięcym wypróżnianiem. Historia pieluchy zaczyna się zatem w czasach bardzo odległych. Pierwsze informacje dotyczą wykorzystywania w tym celu skór dzikich zwierząt i wypełniania ich mchem, który miał za zadanie wchłaniać wilgoć. Używano do tego również trawy, słomy, popiołu czy trocin. W różnych miejscach świata radzono sobie w nieco odmienny sposób. Różnice te jednak sprowadzały się głównie do rodzaju wykorzystywanej skóry, a to zależało od tego, jakie zwierzęta żyły na danym obszarze. Z czasem w tym celu zaczęto używać różnych kawałków materiału, szmatek czy tkaniny, przewiązując nimi dziecko w pasie. Niestety często materiały te nie były prane pomiędzy kolejnymi zastosowaniami. Wysuszone nad ogniem, zakładano kolejny raz na pupę dziecka. Problemy z odparzeniami były więc na porządku dziennym. Próbowano sobie z tym radzić stosując na narażone miejsca oliwę lub inny tłuszcz. Dopiero przełom XVIII i XIX w. przyniósł zmiany w tym temacie. Wtedy to pierwowzory pieluch zaczęły być wymieniane częściej, a w między czasie dokładniej prane. W XIX w. wynaleziono też agrafkę, która zastąpiła niebezpieczne szpilki jakimi wcześniej upinano materiał wokół pupy dziecka.

XX w. – Maria Donovan i zmiany w pieluchowaniu

Historia pieluszek wielorazowych zaczyna nabierać znaczącego tempa w XX w. Pojawiają się wtedy pierwsze wkłady wymienne czy rodzaj spodenko-pieluch, które miały za zadanie przytrzymywać wykorzystywany materiał czy wkład chłonący. To wtedy też amerykanka, Maria Donovan, swoimi wynalazkami odmienia życie milionów matek. Wpada bowiem na pomysł wykorzystania zasłon prysznicowych, głównie ze względu na ich nieprzemakalność. Łącząc ze sobą wycięte wcześniej kształty tworzy pierwowzory pieluszek wielorazowych z bawełnianymi wypełnieniami. Powstają z tego swego rodzaju nieprzemakalne majteczki. W kolejnych latach pojawiają się natomiast pieluchy z tetry i flaneli, używane z ceratowymi majtkami. Przez wiele lat są one szeroko stosowane, choć na rynku pojawiły się już wtedy wygodne pieluchy jednorazowego użytku.

Współczesne pieluchy wielorazowego użytku

Człowiek jest istotą bardzo kreatywną, a jak mówi nam przysłowie, potrzeba matką wynalazku. Zwiększone zainteresowanie powrotem do wielorazowych pieluch, niezależnie czy powodem jest ochrona środowiska, względy finansowe czy aspekty zdrowotne, sprawiło, że mamy obecnie nie mały ich wybór. Do produkcji pieluch wielorazowych używa się bardzo zaawansowanych tkanin wodoodpornych, które często można również dowolnie nadrukowywać. Walory estetyczne stały się bowiem dla części współczesnych rodziców równie istotne. Wkłady stosowane do pieluch mogą być natomiast zrobione zarówno z tetry, bawełny (w tym bawełny organicznej), mikrofibry, ale także z włókien bambusa, konopii czy lnu. Mogą różnić się pomiędzy sobą rozmiarem, chłonnością, kształtem, a także czasem potrzebnym do wyschnięcia. Współcześni rodzice decydujący się na wielorazowe pieluchowanie mają zatem duże szanse znaleźć produkt idealnym dla swoich dzieci.