Leczenie trądziku izotretynoiną.

Leczenie izotretynoiną zmniejsza objawy wyraźnego trądziku. Dobry efekt może utrzymywać się przez kilka lat. Izotretynoina jest stosowana w leczeniu ciężkiego trądziku torbielowatego lub guzkowego, który nie reaguje na inne metody leczenia. Lek należy do klasy leków znanych jako retinoidy. Działa poprzez zmniejszenie produkcji gruczołów łojowych i stanów zapalnych trądziku. Nieleczony, ciężki trądzik, gdzie pojawiają się krosty z krwią, może powodować trwałe blizny.

Dawkowanie i czas leczenia.

Izotretynoinę podaje się w zależności od masy ciała. Lekarz oblicza całkowitą dawkę na podstawie masy ciała. Powszechna jest całkowita dawka 120-150 mg / kg. Mniejsza dawka całkowita niż dawka minimalna zwiększa ryzyko nawrotu. Tabletki należy przyjmować razem z obiadem lub szklanką mleka. Lek najlepiej przyjmować razem z wysokotłuszczowym jedzeniem / piciem.
Po dwóch do czterech tygodni większość ludzi zauważa, że pryszcze zaczynają wysychać. Wcześniej może nastąpić pogorszenie. W przypadku ciężkich zaostrzeń płynnymi, dużymi pryszczami należy skontaktować się z lekarzem rozpoczynającym leczenie. Nie oznacza to, że leczenie należy przerwać, ale można wówczas podjąć środki, aby ograniczyć gwałtowne pogorszenie.
Czas trwania leczenia zależy od indywidualnej dawki dobowej. Schemat leczenia trwający od 16 do 24 tygodni jest zwykle wystarczający, aby osiągnąć poprawę. U większości ludzi całkowite usunięcie trądziku osiąga się za pomocą jednego leku. W przypadku wyraźnego nawrotu można rozważyć przedłużony cykl, stosując tę samą dawkę dzienną. Ponieważ poprawę stanu trądziku można zaobserwować do ośmiu tygodni po zakończeniu leczenia, dopiero po tym należy rozważyć nowe wyleczenie.
Ponieważ preparat ma wiele skutków ubocznych, polecany jest jako ostatnia opcja leczenia. Mogą go przepisać tylko dermatolodzy lub inni lekarze, którzy mają doświadczenie w stosowaniu tego leku.

Zagrożenie dla kobiet w ciąży.

Izotretynoina ma działanie teratogenne, a ryzyko wad wrodzonych jest wysokie, jeśli jest stosowana w czasie ciąży. Dlatego wszystkie płodne kobiety stosujące izotretynoinę powinny zostać objęte programem obejmującym szczegółowe informacje na temat skutecznej antykoncepcji i regularnymi kontrolami z testami ciążowymi. Zaleca się obserwację co najmniej miesiąc po zakończeniu leczenia.
Kobiety stosujące izotretynoinę muszą stosować skuteczną antykoncepcję, taką jak pigułki antykoncepcyjne lub wkładki domaciczne, podczas leczenia i przez co najmniej jeden miesiąc po jego zakończeniu. Jeżeli mimo to zajdziesz w ciążę podczas leczenia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.