Witamina D jako suplement diety.

Bardzo głośno zrobiło się ostatnio o witaminie D – inaczej nazywaną witaminą słońca. Nie ulega wątpliwości, że zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym gdy słońca jest stosunkowo mało, bardzo łatwo o jej niedobór. Niestety zapotrzebowanie witaminy D bardzo ciężko jest pokryć stosowaniem tylko odpowiedniej diety. W tym przypadku trzeba sięgnąć po odpowiednie suplementy.

Zdrowa dieta

Warto wyjaśnić na początku co to jest suplement diety. Przyjęto, iż suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie w składniki odżywcze, witaminy lub minerały normalnej diety.
Witamina D wspomaga utrzymanie zdrowych kości, zębów oraz prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Dodatkowo witamina D wspomaga także prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu odpornościowego oraz wspiera prawidłowe wchłanianie i wykorzystywanie wapnia i fosforu. Oprócz tego aktywnie bierze udział w procesie podziału komórek.
Na rynku jest wiele suplementów diety z witaminą D. Warto wiedzieć, iż jej najskuteczniejszą formą jest witamina D3. Najczęściej witamina ta występuje w postaci tabletek lub kapsułek, często również w połączeniu z witaminą K2. Niekiedy dostępne są też suplementy w formie kropelek, polecana zwłaszcza noworodkom lub też małym dzieciom, ze względu na łatwiejsze aplikowanie. Dostępne na rynku dawki witaminy D3 wahają się od 400 do 2000 IU. Ustalono jednak bezpieczne dawki, które nie powinny wywoływać żadnych negatywnych skutków.

Maksymalne bezpieczne dawki witaminy D:

  • noworodki i niemowlęta: 1000 IU
  • dzieci w wieku 1 – 10 lat: 2000 IU
  • dzieci w wieku 11 – 18 lat oraz dorośli: 4000 IU
  • osoby otyłe: 10 000 IU
  • kobiety w ciąży: 4000 IU.