Jak zwalczać pasożyty u psa?

Pies to zwierzę, które może przebywać nie tylko w domu, ale również na zewnątrz. Z tego powodu właściciel powinien zwrócić uwagę na lepszą ochronę swojego pupila przed pasożytami. Jakiego typu metody są najskuteczniejsze i jakie domowe sposoby na pchły u psa warto wykorzystać?
Przede wszystkim warto pamiętać, że w przypadku dużej liczby pcheł lub innych pasożytów najlepiej jest od razu udać się po poradę do weterynarza. Domowe sposoby często mogą jedynie wspomóc standardową terapię.

 

Podstawowym środkiem na pchły są oczywiście częste kąpiele psa. Pchły nie lubią czystości i wszelkiego rodzaju detergentów. Warto również codziennie wyczesywać psa i uśmiercać pasożyty, jeśli tylko się takie znajdzie. Należy również często prać psie legowisko, aby w ten sposób pozbyć się ewentualnych larw i jaj pcheł.
Środkiem, który może być zazwyczaj stosowany bez obaw przy zwalczaniu pcheł jest ocet. Warto nie tylko pryskać psa roztworem octu i wody (w proporcji przynajmniej 1:4) ale również myć nim podłogi w domu. Odstraszająco na pchły działają również zioła. Lepiej jednak nie stosować ich bezpośrednio na psie, a jedynie stosować odstraszająco w mieszkaniu.