Spierzchnięte usta – jak o nie zadbać?

Problem spierzchniętych i popękanych ust dotyczy bardzo wielu osób – szczególnie w miesiącach zimowych skóra warg narażona jest na działanie mrozu i wiatru, które powodują problemy wizualne, pieczenia, a nawet ból. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o spierzchnięte usta!

Profilaktyka to podstawa

Aby zminimalizować ryzyko pierzchnięcia i pękania delikatne, wrażliwej i podatnej na podrażnienia skóry ust należy dbać o nie przez cały rok. Najważniejsze jest jej regularne natłuszczanie i nawilżanie. Do tego celu wykorzystać można preparaty drogeryjne, takie jak pomadki i balsamy na bazie drogocennych olejków, witamin i wosku pszczelego. Wartościowy i odżywczy balsam do ust możemy stworzyć także z produktów dostępnych w każdej kuchni: miodu i masło. Warto również dbać o zdrową dietę oraz właściwe nawodnienie organizmu. Wypijanie każdego dnia przynajmniej dwóch litrów płynów (wody niegazowanej, świeżych soków oraz ziołowych naparów) może w dużej mierze wyeliminować problem popękanych ust.

Sposoby na popękane usta – pielęgnacja

A gdy już u nas pojawiły się popękane usta co robić? Na problemy z twardymi, spierzchniętymi ustami pomoże nałożenie grubej warstwy tłustego kremu lub specjalistycznej maseczki na usta, która szybko zmiękczy naskórek oraz ukoi pojawiające się dolegliwości, takie jak pieczenie, szczypanie i ból. Kilka razy dziennie należy również smarować usta pomadką lub balsamem. Do tego celu nie musimy wykorzystywać jednak produktów drogeryjnych – wystarczy dobrej jakości olej słonecznikowy, który zawiera bardzo dużą ilość witaminy E. Gdy popękana skóra zacznie się leczyć warto wykonać peeling ust. Wystarczy zmieszać odrobinę miodu z cukrem, delikatnie wetrzeć w usta powstałą masę, a następnie ją spłukać. W celu zapobiegania kolejnym podrażnieniom i spierzchnięciom wykorzystać możemy płynną witaminę E, która doskonale odżywia i nawilża naskórek, a przy tym wpływa na produkcję kolagenu i wykazuje właściwości lecznicze, które zaleczą powstałe pęknięcia i ranki.