Jak dobrze przygotować się do trenowania sztuk walki?

W obecnych czasach sporty i sztuki walki cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzieje się tak m.in. z powodu wyczerpującej aktywności fizycznej jaką nam zapewniają oraz możliwości nauki panowania nad emocjami, a w szczególności nad agresją. Sztuki walki wymagają od nas nie tylko maksimum zaangażowania na treningach, ale także dobrego przygotowania pod względem sprzętu .

Wybór sprzętu zależy od uprawianej sztuki walki – porady

Akcesoria do sztuk walki obejmują obuwie, odzież oraz różnego rodzaju przyrządy stosowane w konkretnych dyscyplinach. Ubrania i buty powinny być wykonane z materiałów przystosowanych do wzmożonej aktywności fizycznej. Szczególnie polecane przez producentów, ale także przez osoby zawodowo zajmujące się sztukami walki, są ubrania bawełniane . Charakteryzuje je dobra przepuszczalność powietrza oraz odparowywanie nadmiernej ilości potu z ciała. Obuwie do sztuk walki natomiast musi być lekkie i wygodne, ale przede wszystkim ma zapobiegać urazom kończyn dolnych. Bezpieczeństwo na treningach zapewniają też ochraniacze przeznaczone do osłony poszczególnych części ciała, np. ochraniacze głowy, piszczeli, łokci czy zębów.

Ochronę powinno zapewniać się przede wszystkim najbardziej zaangażowanym do walki kończynom, czyli dłoniom. Robimy to są pomocą rękawic , których rodzaj uzależniony jest od trenowanej sztuki walki. Do aktywności tego typu możemy wybrać spośród grubych rękawic bokserskich oraz rękawic cieńszych, zapewniających dobrą chwytność podczas walki.

We wszystkich sztukach walki niezbędne są nie tylko ubiór i ochraniacze, ale także przyrządy treningowe , które służą zarówno do ćwiczenia zadawania ciosów i wzmacniania siły w mięśniach, jak i do rozgrzewek i odpowiedniego rozciągania ciała. Akcesoria tego rodzaju mają za zadanie również zapobieganie urazom i kontuzjom doznawanym podczas treningów sztuk walki.